وضعیت جانبازان بسیجی درگفت وگو با سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس
نویسنده: مدیر
تاریخ: 9 آبان 1391 - 20:10:46

گفتگوی مهندس جعفرزاده با فاش نیوز

فضای عمومی مجلس به نفع ایثارگران است

- به علت تعارض ماده(۱۹۰) با ماده(۱۷۱) از قوانین استخدامی سپاه مشمولین از دریافت حق و حقوق خود  باز مانده و مواردی از تبعیض میان جانبازان بسیج وسپاه و ارتش به وجود آمده است.

برای رفع این تبعیض طرح اصلاح ماده (۱۹۰) قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مصوب ۲۱/۷/۱۳۷۰ با قید دو فوریت به شرح زیر در کمیسیون امور اجتماعیمجلس شورای اسلامی به تصویب رسید:

“ماده واحده یک تبصره به شرح زیر به ماده (۱۹۰) قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مصوب ۲۱/۷/۱۳۷۰ الحاق می گردد.

تبصره اجرای این ماده مانع پرداخت های مندرج در موارد (۱۷۱) و (۱۵۳) قانون استخدامی سپاه و ارتش نمی باشد.

آیین نامه اجرائی این ماده توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و همکاری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور ظرف مدت سه ۳ ماه تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.”

موارد فوق بهانه ای بود تا هفته گذشته “پایگاه خبری فاش نیوز” گفت وگوی تلفنی  مهندس “غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی”نماینده محترم مردم رشت درمجلس شورای اسلامی که سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس نیز می باشد داشته باشد:

فاش نیوز :  آیا ماده ۱۹۰ الان فقط درکمیسیون تصویب شده است؟

- بله خوشبختانه سرانجام این ماده به تصویب کمیسیون اجتماعی مجلس رسید.

شنیده ها حکایت از این دارد که بعد از کمیسیون ممکن است دستکاری شود و متن اصلی تصویب شده درکمیسیون تغییرداده شود. هدف از تصویب این ماده چیست؟

- ارتش یک قانونی دارد به نام قانون ماده ۱۵۳ که یک ماده دارد به نام ماده ۱۰۸ ارتش. بر اساس ماده ۱۵۳ به تمام نیروهای خودش بر اساس اجزایی که در ۱۰۸ معرفی شده خدمات می دهد ، نکته مهمش اینجاست که ارتش کاری نداره که بنیاد چکار می کند.

سپاه به جای ۱۵۳ ماده ۱۷۱ داره، به جای ۱۰۸ هم ماده ۱۲۱٫ حالا اینجا این سئوال پیش می آید که سپاه ۱۷۱ رو داره که مثل ۱۵۳ است و ۱۲۱ رو داره که مثل ۱۰۸ است و همه اجزاء را مشخص کرده؛ پس چرا به مشمولین خودش، وظیفه ها و بسیجی ها خدمات ارائه نمی کند؟ به این کار دارد که بنیاد چی می دهد و چی نمی دهد. بنیاد شهید یک ماده ۱۹۰ دارد، ماده زائدی که مانع از اجرای ماده ۱۷۱ می شود.

 یعنی همانی که دست ارتش را بازکرده  دست سپاه را بسته است؟

- ما  به سپاه گفتیم شما چرا به بسیجی ها خدمات نمی دهید و فرستادید بنیاد. می گویند ما ماده ۱۷۱ داریم. می گویم چرا ارتش وقتی خدمات می دهد کاری ندارد بنیاد چه امکاناتی می دهد و چه نمی دهد ،می گویند ماده ۱۹۰ دست ما را بسته است. ۱۹۰ در تناقض با ۱۷۱ است و به دلیل تقدم  وتأخر، قبلی چون تقدم دارد بر ۱۷۱ ما چاره ای نداریم بجز اجرای ۱۹۰ .

ما آمدیم در کمیسیون به این نتیجه رسیدیم که چند راه داریم؛ یکی این که ماده ۱۹۰ را حذف کنیم ، یکی این که بیاییم به ۱۹۰ تبصره ای بزنیم و بگوئیم ۱۹۰ اجرای ماده ۱۷۱ سپاه برای تو اشکالی ندارد.

ما آمدیم برای سپاه در ذیل ۱۹۰ قاعده ای گذاشتیم که سپاه دیگر از این به بعد مجازاست که ۱۷۱ ، ۱۵۳ و هر ماده ویژه دیگری را انجام بدهد و برای این که سپاه مشکلی نداشته باشد. حتی ماده ارتش را هم آوردیم داخلش که سپاه بهانه ای نداشته باشد. گفتیم که صرف نظر از خدماتی که بنیاد ارائه می دهد تو موظفی به بسیجی ها و مشمولین وظیفه خودت خدمات ارائه کنی.

 

یعنی راه بهانه گیری را بستید.

- به نظر خودمان با تمام حقوقدانان. اگر قابل باشیم به عنوان یک بسیجی گفتم که بچه ها دنبال این چیزها نیستند چون چیزی که دارند خیلی بیشترازاین دنیا برایشان ارزش دارد اما شما وظیفه دارید  به این بچه ها خدمات بدهید.

می گفتند چکار بکنیم،می گفتیم همان کاری که ارتش برای سربازان وظیفه خودش انجام می دهد شما برای نیروی بسیجی و سپاهی خودتان انجام بدهید.

اتفاقی که این وسط افتاده بود این بود که ما به بسیجی می گفتیم اشتباه کرده ای که به صورت بسیجی رفته ای، تو باید به صورت وظیفه سرباز می رفتی. اگر سرباز وظیفه می رفتی خدمات به شما می دادیم. کار نداشتیم بنیاد به شما چه خدماتی ارائه می دهد ولی حالا که از طرف بسیج رفته ای شرمنده ایم! خیلی نکته ظریف و دردناکی بود.

حالا یعنی بحث آزادگان بسیجی و وظیفه هم حل می شود؟

- صبح یک بحثی بود داشتند مسئله رامنحرف می کردند. ما گفتیم آزادگان وظیفه و همه بسیجی ها ، همه مشمولین سپاه که یا جانبازند یا آزاده یا جزء خانواده شهیدان هستند را شامل می شود.

آقا ما برویم مبدا بگوئیم با هر منشاء که رفته ای هر خروجی که  داری.

آقای مهندس! حالا این طرح کی قراراست در صحن علنی مجلس مطرح شود؟

- هفته آینده می رود به صحن علنی و مطرح می شود.

 یعنی در نوبت است ؟

- البته من درجمع طراحان سئوال نبودم چون از مجلس هشتم آمده،البته دوستان من لطف داشتند و بدون این که به بنده بگویند من آمدم داخل جلسه مجلس نشستم و یک دفعه همه مارا به عنوان نماینده انتخاب کردند.

به هرحال این طرح مال همه گروه هاست ، اصلا” پیش نویس دو فوریت هم همینجوری بود. مال همه گروه ها بود.

 آقای مهندس! این که می گوئید هفته آینده در صحن علنی مطرح می شود ، امکانش هست تصویب نشود؟

- بعید می دانم. فضای عمومی مجلس برعلیه ایثارگران نیست.

نه این که بر علیه ایثارگران باشند، ممکن است مثلا با ظاهر خیرخواهانه یا استدلالی دیگر مخالفت کنند و با  عده لابی کنند و..

-  البته آدم هایی داریم که یک چیزی می اندازند و باید چند نفر تلاش کنند تا موضوع را جمع کنند ولی بعید می دانم.

 موضوع پرداخت حقوق با اشل سپاه به جانبازان بسیجی چه می شود؟الان باید جانبازان بسیجی چون زیر نظر سپاه بوده اند با اشل سپاه حقوق دریافت کنند.چون جانبازان هر نهادی با اشل آن نهاد حقوق می گیرند.

- این مسئله هم با تصویب این قانون درست می شود.

یعنی این قانون شامل اشل حقوقی هم می شود یا فقط خدمات را دربرمی گیرد؟

- نه ببینید من گفتم لفظ مزایای جانبازی بیاورید. چون احساس کردم در صحن، بحث حقوقی که صورت می گیرد همه دو حقوقه می شوند. این که می گفتند صرف نظر از خدمات بنیاد،خدمات بنیاد چی هست ،حقوق ومستمری است.

یک مستمری که بنیاد صرف نظر از این که شاغل است یا نیست وظیفه داردبدهد،این مستمری به مثابه هدیه است.

 الان همانانی که به قول شما مستمری از بنیاد می گیرند از ارتش هم می گیرند، بسیجیان فقط از بنیاد مستمری می گیرند، از سپاه حقوق نمی گیرند.  الان بسیجی ها اصلا” بلا تکلیفند. هرکسی به یک جایی وابسته است،سپاهی رسمی سپاه است و ازآنجا حقوق می گیرد. بسیج هم در واقع تحت پوشش سپاه بوده که به جبهه رفته است.

- خوب ما همین کار را کردیم.

 حالا منطقی اش این است که طبق اشل سپاه حقوق بگیرند.اگرطبق اشل سپاه حقوق بگیرند حقوقشان بالا می رودو مزایایشان بهترمی شود.

- این ها خوب معلوم است، بسیجیان با سپاهیان بهتر همخوانی دارند به لحاظ روحی و این ها.

خوب همین است دیگر، باماده ۱۹۰ اجازه دادیم به وسیله یک تبصره  به ۱۷۱ عمل کنند.

 درباره “طرح جامع” شما تاکنون چکار کرده اید و تا حالا برای پیشرفت کارچه اقداماتی انجام شده است؟

- من خودم یک نامه به آقای لاریجانی نوشتم وسرگذشت طرح را گفتم. این ها یک طرح ۱۳ ماده ای آوردند درمجلس به عنوان طرح جامع تکثیر کردندو توزیع کردند.

یک لایحه ای دولت داد که افتاد در کش و قوس و مجلس داد شورای نگهبان و شورای نگهبان داد به  مجمع تشخیص مصلحت نظام و همه باهم کلنجار رفتند، به نتیجه نرسیدند. مجلسی ها که دیدند نمی توانند دولت را قانع کنند آمدند یک تبصره به آن اضافه کردند؛ گفتند ما یک طرح می دهیم.

آن چیزی که من دستگیرم شده است آخرین بار یک طرح ۲۷ ماده جامع ۲۷ ماده ای مورد وفاق ایثارگران و گروهای بیرونی و بنیاد شهید و کمیسیون اجتماعی بود. به محض این که مجلس نهم شکل می گیرد معلوم نیست چه دستی ماده ای را در مجلس مطرح می کند،بعد از این آقای زریبافان یک نامه ای می نویسد و پیشنهادی می دهد و می گوید طرح شما باید این باشد تا بتوانیم اجرایش بکنیم و…

: آقای زریبافان که یک مجری است؟!

- خوب پیشنهاد می دهد ومی گوید که مثلا”من اگر بخواهم اجرا کنم این برای من قابلیت اجرای بیشتری دارد،این کاررا می توانم بکنم . به مجلسی ها می گویند اگر این قانون را به ما بدهید می توانیم انجام بدهیم.

خوب مجری که طبیعتا”اول از همه بار مالی را در نظر می گیرد!

- ما با این دوستانمان مثل آقای مجتهد ودیگران یک طرح ۲۷ ماده ای را در آوردیم و یک نامه زدیم به آقای دکتر لاریجانی به عنوان سخنگوی فراکسیون ایثارگران. آقای دکتر “فرهنگ مددی” گفت یک تیمی درست شده مرکب از دولت و بنیاد شهید و مجلس و از شما می خواهیم شماهم عضو این تیم باشید وباهم به یک جمع بندی برسید.

  یعنی آقای مجتهدهم حضوردارند؟

- بعید می دانم. بنیاد شهید و آقای یزدان پناه(معاون پارلمانی بنیاد)مقابل ایشان موضع دارند و نمی گذارند.

 شما چرا به آنان باج می دهید؟

- کجا باج دادیم؟

 این که می گوئید آقای مجتهد باشد، آن ها مخالفند و می گویند نباشد.

- هنوز کمیته تشکیل نشده ولی من دنبال این هستم که آقای مجتهد را معرفی کنم.

 آقای مجتهد به قوانین و سایر مطالب مربوط به ایثارگران مسلط است و به جزئیات این قوانین آشنا و مسلط است ومی توانید از نظرات ایشان استفاده کنید. البته بهتر است درباره این قوانین اطلاع رسانی کنید و خبر دهید که مثلا”چنین چیزی دارد مطرح می شود.
الان درباره این طرحی که فرمودید ۲۷ ماده ای است قرار شد چکارکنید؟

-  قرار بر این شد که کمیته ای تشکیل شود و این طرح را تعیین تکلیف کنند. و اعضای این کمیته هنوز مشخص نشده اند.

شما در جریان این طرح با آقای دکتر رحماندوست در ارتباط هستید؟

- آقای دکتر یک جلسه رفتند درباره ادامه کار در جریان نیستم.قرار برا ین شد که کمیته ای متشکل از دولت و مجلس باشد و با کمک همدیگر لایحه و طرح را به سرانجام برسانند.

: به غیر از این طرح و لایحه چیز دیگری در دست اقدام دارید؟

- بحث بازنشستگی و بازخرید خانواده شهدا که از سال ۸۸ به صورت سنواتی و درصدی پرداخت کرده اند که مابقی مانده است. درصدی رابه صورت سهام به آن ها داده اند که در صدد هستیم آن را از مجموعه سهام خارج کنیم که البته جای بحث و کار دارد.

موضوع دیگری که در کمیسیون بحث کردیم بند ب ماده ۴۴ می باشد که موضوع پرداخت هزینه درمان توسط دستگاه هاست.

الان حذف این قانون بسیار سخت و پیچیده است و آمدیم بحث کردیم و نتیجه این شد که یک دستورالعمل واحد برای ارگان ها و دستگاه ها و سازمان ها بفرستیم.

یشتر مشکلات مربوط به جانبازان شاغل بود یا غیر شاغل؟

- مشکل برای جانبازان شاغل در سازمان ها بود.

 این سازمان ها که از لحاظ وضعیت بودجه متفاوت هستند؛ به عنوان مثال شرکت نفت با دیگر سازمان ها و شرکت ها از نظر امکانات فرق دارند.

- شرکت نفت استثناست ولی درباقی نهادها و سازمان ها جانبازان شاغل آن ها در وضعیت مناسبی نیستند.

 بهتر نیست که وضعیت جانبازان شاغل و غیر شاغل هم یکی شود؟

-  خود بحث جانبازان شاغل بحث بزرگی است که به سرانجام رساندن آن هم کار بزرگیست.

 درباره تحت پوشش قرار دادن رزمندگان که بالاخره این ها هم جبهه رفته اند و بالقوه جانبازی کرده اند چه می خواهید بکنید؟

- مشکل تامین اعتباراست که اگر تامین شود برای تمامی موارد راه کار در نظر گرفته شده است.

دفعات بازدید: 19209
نظرات
حمیدرضا
9 مرداد 1394 16:47:53
قانون حالت اشتغال: به استناد اين قانون مصوب 30/6/72 و آئين‌نامه اجرائـی آن بــه شمــاره 9866/ت245هـ مصوب 2/7/73 و برابر مفاد آن جانبازان بالای 25% از کار افتاده کلی، با تائيد کميسيون پزشکی بر اساس نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان دولت برابر با يک فرد شاغل در دستگاه‌های دولتی از حقوق و مزايای مربوطه بر خوردار می گردند ماده 38 - حقوق و مزایای پرسنل وظیفه و نیروهای داوطلب غیرشاغل در دستگاههای موضوع ماده(2) این قانون كه به صورت بسیج مردمی از سوی مراجع ذی‌صلاح نظیر نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، كمیته امداد امام خمینی(ره) ، جهاد سازندگی، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزههای علمیه و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به جبهه اعزام و به دلیل حضور در جبهه و یا براثر ترور شهید، مفقودالاثر، جانباز از كارافتاده كلی و آزاده از كارافتاده كلی گردیدهاند، طبق مقررات، همطراز كادر نیروهای مسلح تعیین و توسط بنیاد پرداخت خواهد شد. در همین دو ماده نحوه محاسبه حقوق جانبازان چقدر متفاوت است ؟؟؟؟؟ تبصره – حقوق وظیفه جانبازان غیر حالت اشتغال مشمول قوانین نیروهای مسلح براساس مقررات مربوط در نیروهای مسلح محاسبه و توسط نیروی مربوط پرداخت میگردد. حقوق وظیفه با حقوق حالت اشتغال متفاوت است چرا درقوانین به این موضوع اشاره ای ندارد ؟؟؟؟؟؟؟ این ضعف قانون گذار بقدری زیاد است که قابل اغماض نیست شاید هم برای اجرا نشدن قانون این همه تنا؟؟؟؟؟ یعنی این قانون گذاران حتی وقت نگذاشته اند قانون را بخوانند ) بموجب ماده 38 قانون جامع ایثارگران .. جانبازان با درصد بالا را از شمول این مواد خارج میکند وتکلیف حقوق وظیفه ی آنان نادیده گرفته شده است ؟؟؟ عدم پرداخت حقوق وظيفه و مستمری به جانبازان بسيجی و پاسدار وظيفه که به دليل عدم اجرای ماده 171 بعلت تناقض در مواد(۱۹۰) ٬(۱۷۵) و (۱۹۸) قانون مقررات استخدامی سپاه به وجود آمده از مصادیق بارز تضييع حقوق جانبازان است . مجلس باید پیگیری کند سپاه 30 سال به جانبازان حقوق وظیفه بدهکار است . هرچقدر هم بعضی ها با قانون بازی کنند و قوانین عجیب و غریب تصویب کنند بدانید که ملت میداند نقش مجلس در تضییع حق جانبازان قابل انکار نیست .
جانباز30%
5 آذر 1393 20:58:39
تربخداقسم برای رفع تبعیض بین دوجانبازارتش وسپاه اینقدرکش ندید.من تاکنون یک ریال ازبابت جانبازی نگرفتم.کسانیکه ماتع هستند هلال ننیکنم درمحضرخداباید جواب بدند.بخدا درشان نظام نیست به تبعیض تن بدهند
جانباز 70 درصد از سمنان
26 مهر 1392 14:59:56
با سلام سپاه به هیچ عنوان زیر این بار مالی نمی رود بنده در سال 66 مجروح شدم نه هدیه ایثار گرفتم نه حقوقی ه ما دادن بنده سرباز سپاه بودم سرکشی که نمکنند بماند که حقوق به ما بدهند اگر کسی از خودشان مشمول این قانون باشد و از پاسداران جانباز باشد حکم را اجرا میکنند سربازان میخواهند بمیرنند یا با مشکلات جامعه بسوزنند به حال ما اگر این قانون اجرا شود ممنوع شما ستیم
اسماعیل
14 تیر 1392 15:41:50
سلام به خدا دیگه همه خسته شده اند از دست مسولین همین قانون خدمات جامع را ببینید چقد کم لطفی مجلس هشتم چند نفرشئن عو فراکسیون ایثارگران بودند ولی هیچ کاری نکردند من جانباز 25% با فوق لیسانس شاغل در علوم پزشکیم یک ریال هم بنیاد به من از اول حقوق نداده .پیشنهاد من اینه طبق مصوبه مجلس در 1367 از تاریخ تعیین جانبازی یعنی کمسیون بنیاد میبایستی حقوق به جانبازان پرداخت میکرد که جز سابقه کاری انها حساب میشد حداقل همین یک کار یهنی از تاریخ مجروحیت یا تاریخ گرفتن در صد کلی جز سنوات خدمت انها حساب بشه الان که کمسیونهای حالت اشتغال هم که یک درصد کسانی که در این کمسیونها در خواست حالت اشتغال دارند را تایید نمیکنه میگی میخاهیم بوی ایثار وایثارگری از ادارات نره ولی نمیدونن که تو ادارات چه جوری دارن این عزیزا را تحقیر میکنن به قول یه جانباز جانبازی سیخی چن فقط حرف سر صدای زیادی میکنن که میخایم چه کار کنیم وفلان کنیم عابروی این عزیزا را میبرن
جانباز 25درصدشیمیایی
21 آذر 1391 16:48:03
سلام:بیایید جانبازان را بازخرید کنید طبق جدول نمونه زیر مثلا نرخ پایه ای معادل 150میلیون تومان تسویه =حقوق 24سال -درصد جانبازی +نرخ پایه مثلا جانباز 25درصد 75م=100م-25م+150م
جانباز
21 آذر 1391 16:31:28
با سلام:تعدادی از جانبازان 24سال است کسی یک ریال به آنها نمی دهد ودقیقا همان افرادی هستند که داوطلبانه وبرای خدا رفته اند ولی نصف کسانی که حقوق می گیرند یا در بنیاد ویا درکمسیون پارتی داشتند ویاچون بنیاد به بیکاران حقوق میداده خودشان راازکار باز خرید کردند جالب است که به یک بازاری که درسال 10تاسفر خارج از کشور رفته حقوق جانبازی میدهند ولی به یک کار گر بازنشسته میگویند شما حقوق بگیر هستی کسانی که این قوانین راتصویب میکنند از مسلمانی وعدالت هیچ چیز نمی دانندازخدا بترسیدهمه جانبازان باید حقوق داشته باشند نه کسانیکه حتی خط مقدم راندیده اند.
ارسال نظر
نام
پست الکترونیکی
آدرس وب لاگ / وب سایت
نظر